Co to jest choroba zwyrodnieniowa stawów ?
Choroba zwyrodnieniowa inaczej artroza, osteoartroza należy do schorzeń reumatycznych.
Podstawowe objawy to trzeszczenie stawów, poranna sztywność, ból podczas ruchu. Ponadto często występują obrzęki, bolesnością spoczynkową w obrębie stawów i podczas ruchu. Obserwuje się też w miarę postępu choroby deformacje stawów. Powszechnie zmiany te nazywa się reumatyzmem.
W liczbach
W Polsce ale również na świecie jest to jedna z najczęsciej występujących chorób.
Powyżej 50 roku życia blisko połowa ludzi cierpi na zmiany zwyrodnieniowe, 10 lat później jest to już 70 % osób. Reumatyzm i idące za nim zwyrodnienia stawów są też najczęstszą przyczyna niepełnosprawności po 65 r.ż.
Jaka jest przyczyna tych dolegliwości ?
Najczęściej jest to oczywiście wiek, bowiem częstość występowania tej choroby zwiększa się z wiekiem.
Jednak sam proces zaczyna się już 2-3 dekadzie życia. Na proces destrukcji wpływa obecnie bardzo znacząco tryb życia. Konsekwencja braku ruchu, nadwagi oraz stresu.
Czasami proces zapoczątkowany jest urazem związanym ze zbyt intensywnym wysiłkiem, przeciążeniami podczas np . uprawiania sportu.
Wszystkie te dolegliwości moją niestety charakter postępujący i przewlekły.
Chrząstka stawowa jest swego rodzaju amortyzatorem, dzięki któremu staw może znosić codzienne obciążenia. Podstawowymi składnikami budulcowymi są proteoglikany ( połączenia cukrów i białek) oraz kolagen typu II.Jest on odpowiedzialny za odporność i wytrzymałość połączeń stawowych. Bez niego staw nie może prawidłowo funkcjonować.
Proteoglikany i kolagen typu II decydują o właściwościach chrząstki stawowej. W obrębie jej następuje nieustanna produkcja i degradacja kolagenu typu II celem odnowienia składników. Proces ten regulowany jest przez cytokiny i w zdrowym stawie jest w stanie równowagi. Zaburzenie procesów degradacji i produkcji może nastąpić z różnych przyczyn. Kolagen typu II jest swoistym rodzajem autoantygenu i może indukować rekacje zapalne w obrębie chrząstki. Proces ten ma znaczenie nnie tylko w przebiegu chorób autoimunologicznych ( takich jak reumatoidalne zapalenie stawów) ale również w przebiegu chorób zwyrodnieniowych stawów.